ebook  ako postaviť krb od A po Z

 

ODPORÚČAME !!!

Dalšie produkty našej firmy :

www.srubka.sk

 

KONTAKT :

ŠRUBKA, s.r.o.

Alvinczyho 24

040 01 Košice

 Tel./fax :

+421(0) 55 677 00 36

Mobil:

+421(0) 948 076 520

e-mail : info@srubka.info

 

Teplovzdušný krb jeho plusy a mínusy

09.06.2015, 21:12, ŠRUBKA, s.r.o.

 

Účinnosť spaľovania v krbe a teda aj jeho vykurovací výkon sa dá zvýšiť pomocou krbovej vložky. V takom prípade sa obvykle hovorí o teplovzdušnom krbe, v ktorom sa môže kúriť nielen drevom, ale napríklad aj briketami z hnedého uhlia.

Pri kúrení v teplovzdušnom krbe vzniká cirkulácia vzduchu – vzduch sa ohreje od rozpálenej kovovej vložky a prúdi hore, k stropu miestnosti, a po ochladení zasa klesá k podlahe. Teplo teda odovzdáva do interiéru najmä prúdením ohriateho vzduchu ( z toho aj jeho názov ), nie sálaním ako klasické krby. Teplovzdušný krb vykúri miestnosť pomerne rýchlo, rozdiel medzi teplotou pri strope a pri podlahe však býva veľký, čo môže byť nepríjemné – dýchate totiž teplý a suchý vzduch, nohy však máte studené.


Podiel sálania je pri teplovzdušných krboch minimálny. Teplo sála jednak priamo z ohniska cez sklenené dvierka ( treba si však uvedomiť, že toto sklo pomerne dobre izoluje, so sálaním otvoreného ohňa to teda nemožno porovnávať ), a jednak z materiálu obmurovky, do ktorého sa teplo z ohňa akumuluje ( aj tu sa však v prvom rade ohrieva prúdiaci vzduch, až potom obmurovka ). Na pomer sálavého a konvekčného tepla ( odovzdávaného prúdiacim vzduchom), a teda aj na rýchlosť či zotrvačnosť vykurovania, má pritom vplyv konštrukcia celého krbu – ako krbovej vložky, tak aj obmurovky.

 

Plusy a mínusy teplovzdušných krbov.


Pokiaľ ide o romantiku a atmosféru, teplovzdušné krby sa s klasickými rozhodne nemôžu porovnávať. Keďže sa však podstatne jednoduchšie stavajú, tromfnú ich obvykle rýchlosťou realizácie aj nižšou cenou ( tie sú zrejme aj hlavným dôvodom popularity teplovzdušných krbov u nás ). Dom či chatu vykúria pomerne rýchlo a teplo sa dá rozviesť do všetkých miestností ( do vzdialenejších miestností pomocou krbového ventilátora, do izieb v okolí krba a priamo nad ním aj bez neho ). Nevýhodou však je nerovnomerné rozloženie tepla v miestnosti i v dome, a ak porovnávame napríklad s kachľovými pecami, aj nižšia zotrvačnosť a väčšia spotreba paliva ( tá závisí najmä od kvality krbovejj vložky ). Treba doň teda pomerne často prikladať a po spotrebovaní paliva krb i miestnosť rýchlo vychladnú.

 

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 
« Späť


Diskusia: "Teplovzdušný krb jeho plusy a mínusy "
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre