ebook  ako postaviť krb od A po Z

 

ODPORÚČAME !!!

Dalšie produkty našej firmy :

www.srubka.sk

 

KONTAKT :

ŠRUBKA, s.r.o.

Alvinczyho 24

040 01 Košice

 Tel./fax :

+421(0) 55 677 00 36

Mobil:

+421(0) 948 076 520

e-mail : info@srubka.info

 

Sklo na krbe je zadymené a špiní sa - Ako na to ?

16.06.2015, 14:41, ŠRUBKA, s.r.o.

Pohľad na plápolajúci oheň a príjemné teplo, to je najkrajší pôžitok z krbu, krbový kachlí, piecok. Preto je potrebné, aby krb (krbová vložka), krbové kachle, piecky mali vždy čisté sklo. Najdôležitejšie je zabrániť alebo aspoň minimalizovať usadzovanie sadzí na skle pri kúrení.

To zaistíme :


Správnou spaľovacou teplotou, suchým drevom ( vlhkosť 18 – 20 %, viac v článku Aké drevo použiť do krbu ? ), dostatočným prívodom vzduchu a vhodnou veľkosťou polien. Polená by mali byť malé, s priemerom asi 8 – 10 cm.

 

Ďalšou podmienkou pre čisté sklo je dostatočný prívod vzduchu pre horenie. Častou chybou je tiež „dusenie“ ohňa, aby sa predĺžila dĺžka horenia a nemuselo sa často prikladať. Redukovaním ( obmedzovaním ) prívodu vzduchu dochádza k nedokonalému spaľovaniu, čím sa tiež zvyšujú emisie vznikajúce horením. To však vedie k usadzovaniu sadzí nielen na skle, ale aj v krbovej vložke, dymovodoch a v komíne.

 

Konštrukcia krbovej vložky, či krbových kachlí, piecok má tiež vplyv na znečisťovanie skla. Niektoré výrobky majú funkciu oplach skla. Je to špeciálny prívod sekundárneho vzduchu priamo na sklo. Princípom je, vzduch zabraňuje usadzovaniu sa častíc z horenia na povrchu skla.

 

Ďalším faktorom, ktorý má vplyv na čistotu skla krbovej vložky, krbových kachlí, piecok je optimálny komínový ťah. Výrobca krbovej vložky, krbových kachlí, piecok udáva v technických parametroch výrobku, aký by mal byť správny komínový ťah pre daný typ vložky. Komínový ťah súvisí s voľnou cestou spalín od výstupného hrdla spotrebiča až po ústie komína a s účinnou výškou komína. Spaliny musia mať voľnú cestu ( nesmú mať žiadnu prekážku ).


Sadze odstránime zo skla tak, že; v prvom rade nezabudnite na sklo - pred čistením musí byť vychladnuté, na navlhčené noviny nachytáme jemný popol a tým utrieme sadze zo skla. Čistenie dokončíme zotretím skla suchým papierovým obrúskom. Po prípade použijeme prípravok určený na čistenie skla krbov.

 

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 
« Späť


Diskusia: "Sklo na krbe je zadymené a špiní sa - Ako na to ?"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre