ebook  ako postaviť krb od A po Z

 

ODPORÚČAME !!!

Dalšie produkty našej firmy :

www.srubka.sk

 

KONTAKT :

ŠRUBKA, s.r.o.

Alvinczyho 24

040 01 Košice

 Tel./fax :

+421(0) 55 677 00 36

Mobil:

+421(0) 948 076 520

e-mail : info@srubka.info

 

Krb alebo Krbovú pec ?

09.06.2015, 21:22, ŠRUBKA, s.r.o.

 

Krbové a kachľové pece sú jednoduché zariadenia, nenáročné na údržbu, efektívne a v štandardnom vyhotovení cenovo dostupné. Krbové pece a krby sa dnes využívajú najmä ako doplnkový zdroj tepla k primárnemu zdroju vykurovania ( plynový kotol, elektrokotol či kotol na tuhé palivá ). V dobre zateplených domoch však významne prispievajú k pokrytiu celkovej potreby tepla a k úspore nákladov na vykurovanie.

Krbovú pec zväčša tvorí dvojplášťový korpus pozváraný z ocele s hrúbkou steny 2 až 7 mm, podľa intenzity budúceho zaťaženia. Vnútorná komora je pritom z hrubších materiálov a zvyčajne chránená šamotovým ohniskom s hrúbkou 30 mm. Šamot v komore udržuje vysokú a stálu teplotu, dôležitú na kvalitné sekundárne spaľovanie. Dno ohniska tvorí liatinový rošt, cez ktorý popol prepadáva do popolníka.


Komora sa uzatvára dvierkami so špeciálnym keramickým sklom, výnimočne upraveným reflexným pokovaním. Dvierka a popolník sú dokonale utesnené, aby do komory nevnikal falošný vzduch a aby sa zabezpečila maximálna účinnosť regulácie. Plechové opláštenie, prírodný mastenec, pieskovec alebo keramické kachle rôznych tvarov tvoria vonkajší, teda krycí plášť spotrebiča. Ten plní nielen estetickú, ale aj akumulačnú úlohu. Medzi vnútorným a vonkajším opláštením sa nachádza konvekčná komora. Tu prúdi a ohrieva sa vzduch. Odvod splodín z pece zabezpečujú dymovody, ktoré ešte zvyšujú tepelný výkon, respektíve účinnosť vykurovacích telies. Reguláciu horenia zabezpečujú jeden alebo viacero prvkov ovládajúcich prívody spaľovacieho vzduchu do jednotlivých častí ohniska.

Krbové vložky majú konštrukciu podobnú krbovým peciam, iba celkový vzhľad a charakter telesa možno upraviť v mnohých obmenách podľa požiadaviek investora a nárokov na vykurovanie či vzhľad interiéru. Takto postavené krby a pece sú náročnejšie na priestor aj financie.

Výkon v súčasnosti vyrábaných krbových pecí a krbových vložiek sa najčastejšie pohybuje do 4 do 12 kW. Možno ho regulovať množstvom naloženého paliva a vzduchu vpusteného do spaľovacej komory. Pri priemerných podmienkach dokážu tieto telesá pri výkone 8 kW a hodinovej spotrebe 2,5 kg dreva pohodlne vykúriť interiéry s objemom 150 až 200 m3, samozrejme, v závislosti od tepelných strát vykurovaného objektu.

Správny krb na správnu príležitosť

V prípade, že chcete požadovaný priestor vykurovať rýchlo a zároveň požadujete, aby teleso po vyhasnutí aj rýchlo vychladlo, vyberte si oceľovú pec, ktorá zaručí teplo v miestnosti do niekoľkých minút. oceľová krbová pec je vzhľadom na svoje vlastnosti teda vhodná skôr na vykurovanie rekreačných zariadení a chát. Akumulačný efekt dosiahnete krbovou pecou s keramickými doplnkami alebo kachľovou pecou. Táto pec síce vykúri požadovaný priestor neskôr, ale vďaka keramike zabezpečí sálavé teplo ešte dlho po vyhasnutí ohniska v trvalo obývanom priestore. Krbová pec s keramikou alebo kachľová pec sa môžu v niektorých prípadoch stať aj primárnym zdrojom tepla. Okrem keramických sú moderné aj doplnky z prírodného kameňa a pieskovca.

 

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 
« Späť


Diskusia: "Krb alebo Krbovú pec ?"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre