ebook  ako postaviť krb od A po Z

 

ODPORÚČAME !!!

Dalšie produkty našej firmy :

www.srubka.sk

 

KONTAKT :

ŠRUBKA, s.r.o.

Alvinczyho 24

040 01 Košice

 Tel./fax :

+421(0) 55 677 00 36

Mobil:

+421(0) 948 076 520

e-mail : info@srubka.info

 

Ako si vybrať ? - krb, kachle, piecky

09.06.2015, 22:15, ŠRUBKA, s.r.o.

Sychravé počasie, že by ani psa nevyhnal. Za oknom sa ženia čerti, ale nám je dobre pri rozkúrenom krbe, v ktorom praská oheň... Príjemné romantické predstavy však nechajme chvíľu bokom. Aby sme vo finále neboli zbytočne sklamaní, stavbu krba-kozuba či pece treba začínať od informácií a plánovania.

 

 

Nad stavbou krbu aj kachľovej pece treba začať uvažovať už pri návrhu domu. Vo fáze dokončovania hrubej stavby je už neskoro spomenúť si, že by sme sa radi večer pozerali do plameňov. A dobré nápady v zlom čase zvyčajne prídu drahšie, než je obvyklé. Krbová piecka, kachle sa dá do miestnosti osadiť aj dodatočne, aj v tomto prípade je však nevyhnutný komín na odvádzanie spalín. Existuje tiež množstvo predpisov, ktoré sa musia pri stavbe a umiestnení krbu či kachľovej pece dodržať. Základnou podmienkou je zodpovedajúci komín so správne zaústeným dymovodom, zabezpečeným čistením, dostatočným prívodom vzduchu na horenie a odvádzaním kondenzátu, konštrukcia podlahy alebo stropu pod telesom krbu aj pece musí mať dostatočnú nosnosť, a tak ďalej. Nariadení a odporúčaní je naozaj veľa, z čoho je jasné, že túto problematiku netreba podceňovať.

 

Na trhu je široká ponuka rozličných druhov pecí, sporákov, krbových vložiek a podobne.


Väčšina zákazníkov má svoju predstavu, ktorú sa snaží realizovať podľa možností ponuky. Omyly bývajú v takýchto prípadoch pridrahé.

 

Žiaľ, pri kúpe kbových kachlí alebo krbu  sa takého omyly stávajú – napríklad kupujúci si objedná veľkú a drahú pec, ktorá spotrebuje veľa paliva a zbytočne prehreje priestor, ale výnimkami nie sú ani prípady s opačným scenárom, keď sa kupujúci čuduje, prečo malinká piecka, kachle nepodáva potrebný výkon.

 

Pri výbere treba pamätať na to, že nie každá pec je vhodná do každého priestoru. Pec je tovar, nábytok, zariadenie, ktoré v našich podmienkach používame v priemere približne 120 dní v roku. Kvalitná pec spája v sebe účel, logiku, krásu, bezpečnosť a účinnosť. Je dizajnovým dielom inštalovaným do architektúry.

 

Veľké teleso v primerane veľkom priestore neprekáža – objem priestoru a krba sú vo vzájomnom súlade. Biela farba je v tomto prípade veľmi dobre zvolená. Krb je deliacim i dominantným prvkom interiéru. Pri realizácii treba vždy zvážiť objem hmoty krbu a priestoru, aby sa krb nestal zbytočne dominantným prvkom interiéru. Tu je výsledok naozaj priaznivý...kto že nám ju postaví...

 

Zopár bodov, v ktorých by sme mali mať jasno...

Zvážme denný chod domácnosti – či budeme kúriť denne alebo príležitostne.
Potrebujeme plný výkon alebo budeme dokurovať k inému palivu ? Dnes je bežné, že kúrenie drevom je iba doplnkovým kúrením. Hlavný podiel obstará automatika v podobe kotla, elektriny a podobne.
Má byť pec závislá od príkonu inej energie ? Napríklad môže byť ovládaná domácim počítačom. Alebo pec nebude závislá od iných príkonov energie a zostane pri klasike ? V takom prípade bude tepelnou rezervou – bude bezpečne fungovať, aj keď nebude elektrický prúd.
Ako a kam sa uskladní drevo – zásoba na zimu a takisto drevo „po ruke“ na deň, aby sme nemuseli po každé polienko utekať do zimy ? Seriózny kachliar vypočíta aj to, koľko kubických metrov dreva treba uskladniť a aký na to vyhradiť priestor.
Ako budeme odstraňovať popol ? V súčasnosti máme možnosť vymiesť popol bez toho, aby sme s nádobou plnou popola pobehovali po dome – zhodiť ho do suterénu, použiť centrálny vysávač s adaptérom, adaptéry na bežné vysávače, prípadne zakrytú zásuvku.
K akým materiálom inklinujeme ? Ku keramike, kameňu, železu, ušľachtilej oceli, farebným kovom, mosadzi, sklu, jednoduchým omietkam ? Dnes už nie je problém postaviť pec z ľubovoľného materiálu.

Kto že nám ju postavi...

 

Základnou otázkou pri výbere tohto typu vykurovacieho zariadenia je, ako chcete krb či pec využívať a čo všetko od nich očakávate. Stačí vám pohľad do ohňa a trocha romantiky, alebo má krb slúžiť na vykurovanie domu v prechodných obdobiach a v prípadoch, ak by nefungovalo centrálne vykurovanie ? Alebo z neho chcete urobiť súčasť moderného vykurovacieho systému ? Bude vašim potrebám viac vyhovovať príjemnejšie a úspornejšie sálavé vykurovanie alebo skôr pružnejšie a praktickejšie konvekčné ? Do úvahy treba vziať aj spotrebu paliva, ako často treba prikladať a ďalšie aspekty.

Výkon každého typu krba-kozuba či pece treba voliť podľa veľkosti priestoru, ktorý chcete vykurovať. Podľa toho sa potom navrhujú parametre komína – napríklad priemer dymovodu. Dôležité je tiež zladiť výber zdroja tepla s celkovou koncepciou vykurovania domu. Z toho všetkého je jasné, že túto prácu – od návrhu až po realizáciu, treba nechať na odborníkov.

Dôležitým aspektom pri rozhodovaní je určite aj cena. K najdrahším variantom patria pece, ktoré vám postaví špecializovaná firma presne na mieru. Na trhu sú aj rôzne stavebnicové krby, ktoré sú lacnejšie a ich poskladanie nie je také náročné, aj tu je však potrebná istá zručnosť a skúsenosti, takže sa oplatí pozvať si na montáž špecialistu. Svojpomocnú realizáciu takéhoto vykurovacieho zariadenia odborníci neodporúčajú. Krbové pece sa dajú kúpiť aj hotové, odborníka si ale bude vyžadovať ich napojenie na komín.

 

Výpočet technických parametrov komína, návrh jeho konštrukcie aj samotná stavba musia byť v súlade s platnými normami. Tieto činnosti preto radšej prenechajte odborníkom. Neodborne zhotovený komín, nesprávne napojenie vykurovacej jednotky naň, zanedbané revízie a čistenie a ďalšie nedostatky sú, bohužiaľ, až veľmi častou príčinou požiarov rodinných domov.

Nechajte si poradiť ! Odborná firma alebo majster kachliar by vám mali poskytnúť poradenstvo a tiež zabezpečiť návrh aj stavbu krba či kachlí. Žiaľ, len máloktorá firma ponúka jednak stavbu krbov, jednak kachľových pecí, preto je lepšie najskôr si vybrať typ zariadenia, až potom hľadať firmu alebo majstra, ktorý ho zrealizuje. Aby ste mali záruku, že u vás stavia vyučený majster alebo odborná firma.

 

 

Navrhovanie podľa ptrebného výkonu...

 

Navrhovanie spotrebiča pozostáva z riešenia mnohých otázok, postupnosti krokov a zisťovania optimálneho stavu. Poradie priority otázok možno obmieňať, podľa toho, čo považujeme za najdôležitejšie. Pri navrhovaní si potrebujeme ozrejmiť aj ďalšie pojmy z náuky o teple, ktoré sú potrebné na pochopenie tejto problematiky. V tejto knihe rozoberáme pece hlavne z pohľadu architektúry a umenia. Navrhovanie preto posúdime a ozrejmíme z týchto aspektov.


Najčastejšie navrhujeme podľa potrebného výkonu. Zvážime, či výkon potrebujeme plný, teda na pokrytie celkových tepelných strát priestoru, alebo čiastkový. Čiastkový výkon dokáže vykúriť objekt v prechodnom období alebo nám napomáha v čase extrémnych mrazov na doplnenie výkonu iného vykurovania. Požadovaný výkon možno rozdeliť do kategórií:
a) plný
b) doplnkový
c) spotrebič bez výkonu – dekoratívny

 

Podľa veľkosti povrchovej plochy...

Táto metóda vychádza z výkonu kW/m2 povrchu pece. Pre jednotlivé druhy spotrebičov a podľa druhu paliva je daný výkon, ktorý je spotrebič schopný vydať na 1 m2 svojho povrchu. Podľa potrebného výkonu a druhu pece dostaneme žiadanú povrchovú plochu.

 

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 
« Späť


Diskusia: "Ako si vybrať ? - krb, kachle, piecky"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre