ebook  ako postaviť krb od A po Z

 

ODPORÚČAME !!!

Dalšie produkty našej firmy :

www.srubka.sk

 

KONTAKT :

ŠRUBKA, s.r.o.

Alvinczyho 24

040 01 Košice

 Tel./fax :

+421(0) 55 677 00 36

Mobil:

+421(0) 948 076 520

e-mail : info@srubka.info

 

Aké drevo mám použiť do krbu ?

10.06.2015, 16:14, ŠRUBKA, s.r.o.

Aké drevo si vybrať ?

 

Každá drevina má inú výhrevnosť a nehorí rovnaký spôsobom. Používajte predovšetkým tvrdé drevo ako sú : Dub, Buk, Jasan, Hrab alebo drevá ovocných stromov – horia pekným plameňom a vytvárajú veľké množstvo rozžeravených uhlíkov z ktorých sála príjemné teplo dlhé hodiny.

 

Nevhodné drevo

Chemický ošetrené drevo, železničné podvaly a lisované drevotrieskové dosky – rýchlo znečisťujú ohnisko a komín! Spaľovaním vznikajú nebezpečné toxické exhaláty a výpary.

 

Sušenie


Každý druh dreva musí byť riadne presušený. Belové drevo – drevo hreje podstatne menej, lebo veľká časť tepla je spotrebovaná na odparenie vody, ktorú všetky dreviny obsahujú.

Bel – drevo bezprostredne pod kôrou medzi jadrom a likom – môže obsahovať dokonca 75% vody. Vlhké drevo uvoľňuje veľké množstvo dymu, produkuje málo plameňov a spôsobuje zanesenie ohniska, znečistenie ochranného skla a upchatie komína. Za účelom preschnutia je treba guľatinu a veľké polená naštiepať na malé polienka, ktoré musia byť skladované na krytom a vetranom mieste, chránené pred dažďom. Doba sušenia trvá s pravidla 2 roky. Postupom času sami odhadnete mieru preschnutia poťažkaním polienok, čím sú ľahšie tým sú preschnutejšie; čím sú preschnutejšie tým vydávajú jasnejší tón pri údere o seba.

 

Dub

Vynikajúce palivo. Od ostatných drevín sa líši tým, že po dobu dvoch rokov musí byť skladované nezakryté, aby ho dažďová voda zbavila trieslovín, ktoré obsahuje. Následne sa uskladní na dlhšiu dobu, tento krát na jeden až dva roky; potom je dub riadne preschnutý a pripravený k zakúreniu. Horí pomali so žiarivými uhlíkmi. Dub je ideálny pre grilovanie v prírode a pre klasické kozuby, pece atď.

Malé vetvičky obsahujú veľké množstvo belového dreva ( rýchlo horiaceho dreva ).

 

Buk a Jasan

Vrele doporučované drevo. Rýchlo vysychá a je pomerne ľahko dostupné. Po rozrezaní a naštiepaní je treba polene ihneď uskladniť na kryté miesto, lebo veľmi rýchlo zahníva a výhrevnosť sa stráca. Toto drevo sa ľahko zapaľuje a oheň má silno žiarivé plamene.

 

Hrab, ovocné stromy

Veľmi kvalitné, ale vzácne tvrdé drevo. Poskytuje úchvatné, harmonické, pokojné plamene s kúzelne rozžeravenými uhlíkmi. Sú ideálne na grilovanie pod šírim nebom a pre klasické kozuby, pece atď.

 

Breza, Lipa, Gaštan, Topoľ, Vŕba, Agát, Akácia

Listnaté stromy s mäkkým drevom, vytvárajú krásne harmonické, ale príliš obnažené plamene a málo iskrivých uhlíkov. Horí pomerne rýchle, používajú sa na zakúrenie ( alebo opätovnému rozhoreniu uhasínajúceho ohňa ).

 

Upozornenie :

Spaľovanie topoľového dreva produkuje veľké množstvo lietajúceho popola.

Spaľovanie dreva Agátu a Akácie, spôsobuje prudké vystreľovanie uhlíkov.

 

Ihličnany ( živicové drevo )

Uvoľňuje veľa tepelnej energie, ale veľmi rýchlo sa spaľuje. Spôsobuje prudké vystreľovanie uhlíkov a v nich obsiahnutá živica zanáša a upcháva komíny. Tieto dreviny radšej nepoužívajte !

 

 

Dobrá správa je, aby ste mali nás článok stále doma po ruke, pripravili sme pre Vás e-book zdarma na stiahnutie :-)
 

Stačí vyplniť meno, mesto a email a ebook Aké drevo použiť do krbu máte doma...

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 

 

 

 

 

E-book ZDARMA:   Aké drevo použiť do krbu ?

 
« Späť


Diskusia: "Aké drevo mám použiť do krbu ?"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre